Zaangażowanie PANA we wdrożenie CSRD i atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju wynika z jej zadań ustawowych oraz misji – PANA podejmuje działania prowadzące do wysokiej jakości badań sprawozdań finansowych oraz usług atestacyjnych innych niż badanie ustawowe i usług pokrewnych. Wiąże się z tym wzmacnianie wiarygodności tych badań i usług świadczonych przez biegłych rewidentów i firmy audytorskie.
Rolą PANA w procesie raportowania zrównoważonego rozwoju będzie nadzorowanie, w granicach określonych przepisami implementującymi Dyrektywę CSRD, podmiotów przeprowadzających atestację sprawozdawczości ESG, w celu zapewnienia najwyższej jakości świadczenia tej usługi.
W 2025 r. PANA planuje przeprowadzić kontrolę tematyczną atestowania sprawozdań zrównoważonego rozwoju.
Audytorów w procesie atestacji ESG będą wspierali eksperci, posiadający wiedzę i kompetencje techniczne w obszarach objętych standardami sprawozdawczości ESG.
PANA prowadzi dialog z nadzorowanymi podmiotami i samorządem biegłych rewidentów w celu osiągnięcia jak najlepszej synergii w procesie wdrożenia dyrektywy CSRD.
Sprawozdania zrównoważonego rozwoju będą podlegać atestacji, a Agencja aktywnie uczestniczy i sprawuje nadzór nad przyjmowaniem w Polsce standardów atestacji tych sprawozdań. Odbywa się to poprzez dialog z Polską Izbą Biegłych Rewidentów, która wypracowuje obecnie rozwiązania pomostowe, które mają regulować sposób świadczenia usługi atestacji w okresie przejściowym, przed przyjęciem standardów unijnych.
Standard unijny będzie wydany przez Komisję Europejską w IV kwartale 2026 r. Będzie on umożliwiał polskim podmiotom przeprowadzanie atestacji dającej ograniczoną pewność (limited assurance). W kolejnym etapie Komisja Europejska wyda do października 2028 r. standard atestacji dającej wystarczającą pewność (reasonable assurance).