Przemówienie prezesa PANA, Jacka Gdańskiego na otwarciu XXV Dorocznej Konferencji Audytingu
XXV Doroczna Konferencja Audytingu “Biegły rewident – zawód multidyscyplinarny” – Jachranka, 7 października 2024 r.
Szanowni Państwo,
dziękuję za zaproszenie na Jubileuszową XXV Doroczną Konferencję Audytingu. Cieszę się, że w takim właśnie gronie możemy rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach, przed którymi obecnie stoi zawód biegłego rewidenta. Jesteśmy bowiem w kluczowym momencie. Oto zawód – który zawsze był zawodem interdyscyplinarnym, tradycyjnie opartym o dwa filary wiedzy: prawo bilansowe i handlowe – w obliczu nowych wyzwań i przemian staje się profesją prawdziwie multidyscyplinarną.
Gratuluję organizatorom doboru tematyki sesji i debat tegorocznej konferencji, podczas których przez najbliższe trzy dni eksperci będą omawiać najważniejsze, najciekawsze i najbardziej aktualne sprawy dla środowiska. Jestem bardzo ciekaw tych dyskusji i wniosków, które z nich wypłyną.
Prawidłowe funkcjonowanie gospodarki nie jest możliwe bez nowoczesnego, wiarygodnego i rzetelnego audytu. W tym kontekście – kontekście misji publicznej, należy odczytywać rolę samorządu i nadzoru. Łączy nas wspólnota celów, z której wynika konieczność rozwijania dialogu i współpracy.
Szanowni Państwo, profesjonalny i niezależny nadzór to konieczność – nie tylko wynikająca z przepisów, ale z samej istoty zawodu i szczególnej odpowiedzialności, która wyróżnia Państwa działalność, tak kluczowa dla gospodarki. Tak jak gospodarka nie może prawidłowo funkcjonować bez rzetelnego audytu, tak i audyt nie może istnieć bez racjonalnego i bezstronnego nadzoru. Naszym wspólnym zadaniem jest dążenie do jak najwyższej jakości usług świadczonych przez biegłych rewidentów i firmy audytorskie, a w konsekwencji – stanie na straży bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.
We wrześniu przyjęliśmy w Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego strategię na lata 2024-2027. W kierunkach strategicznych oraz przypisanych do nich celach przewijają się słowa klucze: rozwój, wsparcie, dialog i współpraca. Będziemy się wsłuchiwać w głos rynku, aby uważnie śledzić i wspierać rozwiązania oparte na postępie technologicznym. W naszej pracy spotykamy się także z szeregiem racjonalnych postulatów, związanych np. ze skalowalnością środków nadzorczych czy zmniejszeniem obciążeń biurokratycznych. Ich wdrożenie częstokroć wymaga jednak zmian w przepisach prawa. Dlatego, aby móc właściwie odpowiadać na wyzwania rynku i tworzyć skuteczne ramy jego funkcjonowania, Agencja będzie ściśle współpracowała z Ministerstwem Finansów.
Skoro mówimy o zmianach w przepisach to zapewne zwróciliście Państwo uwagę, że od przyszłego roku w wachlarzu usług świadczonych przez biegłych rewidentów znajdzie się również atestacja sprawozdań zrównoważonego rozwoju. Liczę, że może to być impuls, który zainspiruje młodych ludzi, stojących u progu wyboru ścieżki zawodowej do zainteresowania się zawodem i przyczyni się do wzmocnienia prestiżu profesji.
Głęboko wierzę, że wizerunek zawodu biegłego rewidenta zależy od jakości wykonywanej przez Państwa pracy, a jakość to wprost wynika z przestrzegania przepisów prawa i standardów zawodu, których podstawą są wiedza i etyka.
Monitorując rynek usług firm audytorskich Agencja zwraca również uwagę na malejący odsetek istotnych naruszeń ujawnianych w kontrolach największych firm badających jednostki zainteresowania publicznego. Mam głęboką nadzieję, że m.in. dzięki wytężonemu wysiłkowi środowiska biegłych rewidentów – w tym aktywnej działalności edukacyjnej i standaryzacyjnej – odsetek ten zbliży się do poziomu odnotowywanego w najbardziej konkurencyjnych gospodarkach świata.
Państwa profesja liczy już sobie w Polsce ponad 30 lat. Wkraczamy właśnie w wiek dojrzały, a to doskonała okazja do podsumowań i nowych postanowień. Niech wśród nich znajdą się wspólne działania na rzecz rozwoju rynku, wzmocnienie zaufania do zawodu biegłego rewidenta, a także dojrzałość w relacjach pomiędzy samorządem i nadzorem.