Regulacje ESG
CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive)
16 grudnia 2022 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, w skrócie tzw. CSRD.
Dyrektywa wprowadza obowiązek raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju przez określone jednostki.
Dyrektywa CSRD w polskiej wersji językowej (link)
Dyrektywa CSRD w języku angielskim (link)
Dyrektywa 2013/34/UE o rachunkowości, po zmianach wprowadzonych przez dyrektywę CSRD
Dyrektywa 2006/43/WE o audycie, po zmianach wprowadzonych przez dyrektywę CSRD
Ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw
6 grudnia 2024 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została przekazana w dniu 9 grudnia 2024 r. do podpisu Prezydentowi RP. Ustawa dokonuje wdrożenia dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) i wprowadza przepisy regulujące przeprowadzanie atestacji sprawozdawczości ESG przez biegłych rewidentów.
- Docelowo duże jednostki i duże grupy kapitałowe oraz mali i średni emitenci z rynku regulowanego będą publikować informacje niezbędne do zrozumienia wpływu ich działalności na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG).
- Obowiązek sprawozdawczości wchodzić będzie stopniowo.
- Pierwszą grupą są największe jednostki, które już mają doświadczenie w sprawozdawczości ESG.
- Małe i średnie przedsiębiorstwa, które są emitentami i które będą w dalszej kolejności zobowiązane do sporządzania sprawozdawczości ESG, będą mogły to zrobić w uproszczonym zakresie.
- Duża część jednostek zobowiązanych do sporządzania jednostkowej sprawozdawczości ESG będzie miała możliwość zwolnienia w przypadku ujęcia ich w sprawozdawczości skonsolidowanej sporządzanej przez jednostkę dominującą.
- Ustawa w ślad za dyrektywą delegowaną UE podnosi również kryteria wielkości przedsiębiorstw mikro, małych, średnich i dużych. Spowoduje to, że więcej jednostek będzie mogło skorzystać z uproszczeń w zakresie rachunkowości.
Komisja Europejska - Zbiór najczęściej zadawanych pytań (FAQ) dotyczących CSRD
Komisja Europejska 7 sierpnia 2024 r. opublikowała dokument z zestawem odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące unijnej dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Dokument został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Zbiór najczęściej zadawanych pytań dot. CSRD na stronie Komisji Europejskiej (link)
ESRS – Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju
Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju to obowiązkowy zestaw wytycznych w jaki sposób i co powinny firmy ujawniać w swoich oświadczeniach dotyczących zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
- Obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorstw są standardy przekrojowe.
- Standardy tematyczne mają zastosowanie dla tych przedsiębiorstw, które po przeprowadzeniu analizy podwójnej istotności, stwierdzą, że dane informacje są ważne z punktu widzenia wpływu wywieranego na otoczenie i/lub z perspektywy finansowej.
- Standardy ESRS zostały przygotowane przez EFRAG (Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej – ang. The European Financial Reporting Advisory Group).
ESRS – Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/2772 z dnia 31 lipca 2023 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE w odniesieniu do standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (link)
Aktualna polska wersja ESRS – Sprostowanie do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/2772 z dnia 31 lipca 2023 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE w odniesieniu do standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju
Materiały EFRAG – Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej
- zestaw wyjaśnień technicznych do ESRS I-V 2024 (LINK)
- zestaw wyjaśnień technicznych do ESRS I-VII (LINK)
- zestaw wyjaśnień technicznych do ESRS I-XI (LINK)
- platforma pytań i odpowiedzi ESRS – (LINK)
- filmy edukacyjne o projektach ESRS dla notowanych MŚP i wytycznych dla nienotowanych MŚP – (LINK)
- EFRAG IG 1 – wytyczne dotyczące oceny istotności w ESRS – (LINK)
- EFRAG IG 2 – wytyczne dotyczące łańcucha wartości w ESRS – (LINK)
- EFRAG IG 3 wytyczne zawierające punkty danych ESRS w formie skoroszytu Excel – (LINK) z towarzyszącą notą wyjaśniającą – (LINK).
Taksonomia UE
Taksonomia to potoczna nazwa Rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 – (LINK)
Taksonomia jest systemem klasyfikacji opracowanym przez Unię Europejską w celu określenia, które działania gospodarcze można uznać za zrównoważone środowiskowo.
Obowiązkowe ujawnienia zgodnie z Taksonomią UE są częścią dyrektywy CSRD, zatem, wszystkie firmy, które będą podlegać pod CSRD będą musiały również spełniać wymogi raportowania zgodnie z Taksonomią UE. Dotychczas obowiązek ten dotyczył wyłącznie firm, podlegających pod dyrektywę dotyczącą ujawniania informacji niefinansowych (NFRD).
SFDR
SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation), czyli Rozporządzenie z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych to akt prawny mający na celu zwiększenie transparentności w zakresie zrównoważonego finansowania.
SFDR w połączeniu z Taksonomią UE tworzy ramy prawne, mające na celu promowanie zrównoważonych inwestycji i zwiększenie przejrzystości działań przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.