Spotkanie PANA z firmami audytorskimi
23 maja 2024 r. odbyło się spotkanie online Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego z przedstawicielami firm audytorskich. Uczestniczyło w nim blisko 400 osób.
Na początku spotkania Jacek Gdański, prezes PANA podziękował przedstawicielom firm audytorskich za liczną obecność i za zgłoszone zagadnienia oraz zadane pytania. Przedstawił kluczowe wyzwania, stojące zarówno przed Agencją, jak i branżą.
– Dialog pomiędzy nadzorem i rynkiem jest kluczowy do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest dążenie do możliwie najwyższego poziomu usług świadczonych przez firmy audytorskie i biegłych rewidentów. Zależy mi na zintensyfikowaniu tego dialogu i zachęcam do niego wszystkich zainteresowanych – powiedział Jacek Gdański.
W ocenie szefa PANA ważną kwestią są działania edukacyjne, których prowadzenie jest niezbędne do tego, aby skutecznie realizować zadania ustawowe Agencji. Prezes poinformował, że w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów na tym polu Agencja nie tylko ściśle współpracuje z Komisją Nadzoru Finansowego, zacieśnia współpracę z GPW w Warszawie SA i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, ale również nawiązuje współpracę z samorządem, uczelniami i innymi instytucjami reprezentatywnymi dla środowiska.
Jacek Gdański podkreślił, że priorytetem dla PANA w najbliższym okresie będzie poprawa procesu planowania i wykonania rocznego planu kontroli. Istotne będzie również dokonanie przeglądu obowiązujących polityk zarządzania systemem kontroli oraz procedur przeprowadzania kontroli. Prezes PANA zapowiedział, że Agencja będzie dążyć do usprawnienia procesów związanych z postępowaniami dyscyplinarnymi i administracyjnymi, tak aby skrócić czas trwania tych postępowań.
W trakcie spotkania została przedstawiona informacja na temat priorytetów Agencji w 2024 r. oraz jej bieżącej działalności. Przedstawiciele PANA odnieśli się do kwestii zgłoszonych wcześniej przez firmy audytorskie. Omówili również zagadnienia dotyczące:
- projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw – zmian związanych z wdrożeniem dyrektywy CSRD do polskiego porządku prawnego oraz związanej z tym atestacji sprawozdań zrównoważonego rozwoju;
- danych statystycznych dotyczących rynku usług firm audytorskich w Polsce w latach 2020-2023;
- wyzwań dotyczących koncentracji i zagrożeń systemowych rynku firm audytorskich;
- rewizji polityk i procedur przeprowadzania kontroli;
- działań edukacyjnych;
- wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy biegłych rewidentów.
Spotkania mają na celu dialog z firmami audytorskimi i wpisały się już na stałe w kalendarz aktywności PANA. Są również okazją do pozyskania informacji bezpośrednio od firm audytorskich przydatnych do planowania działań wspierających świadczenie usług najwyższej jakości.